MTC2S2405MC-R7
Murata Power Solutions
580-MTC2S2405MC-R7
MTC2S2405MC-R7
Mfr.:
Description:
DC/DC Converters - SMD DC/DC SM 2W 24V-5V, 7-inch reel
ECAD Model:
This item may require additional fees and documentation. Customs delays may also occur.
Availability
Stock:
0
You can still purchase this product for backorder.
On Order:
178
Expected 03-08-2026
Factory Lead Time:
28
Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Long lead time reported on this product.
Minimum: 1   Multiples: 1
Unit Price:
Ext. Price:
Est. Tariff:
Qty. Unit Price
Ext. Price
Full Reel (Order in multiples of 30)
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
Murata
Product Category: DC/DC Converters - SMD
Delivery Restrictions:
RoHS:
Isolated
1 Output
2 W
24 V
18 V
36 V
5 V
400 mA
3 kV
14.99 mm
14.22 mm
11.25 mm
Medical, Industrial
MTC2
Application: Industrial, Medical
Brand: Murata Power Solutions
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: CN
Input Voltage: 18 V to 36 V
Maximum Operating Temperature: + 105 C
Minimum Operating Temperature: - 40 C
Moisture Sensitive: Yes
Mounting Style: SMD/SMT
Packaging: Reel
Packaging: Cut Tape
Product: Isolated
Product Type: Isolated DC-DC Converters
Factory Pack Quantity: 30
Subcategory: DC-DC Converters
Unit Weight: 3.520 g
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
CNHTS:
CAHTS:
USHTS:
JPHTS:
KRHTS:
TARIC:
ECCN:
EAR99
MTC2 2W 2:1 Input Single-Output DC-DC Converters